Filmystic

Blog filmowy

selma
3

Selma

Witaj na mojej stronie. Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Justyna Kalinowska i od dzisiaj będę publikowała na tej stronie recenzje filmów, książek oraz muzyki. Więcej informacji na mój temat znajdziesz w dziale O mnie.

Chciałabym się podzielić dzisiaj z Tobą opinią na temat filmu pt. „Selma” w reżyserii Avy Duvernaya. Film w polskich kinach miał swoją premierę równo tydzień temu. Miałam okazję być na nim wczoraj wraz z moją koleżanką ze studiów, Kasią, którą serdecznie pozdrawiam.

O czym w ogóle opowiada film?

Jest to film ukazujący życie Martina L. Kinga zaraz po tym, gdy otrzymuje nagrodę Nobla w latach 60, XX wieku. Głównym wątkiem filmu jest walka o marzenie – prawo do głosowania dla wszystkich czarnoskórych mieszkańców stanu Alabama na południu Stanów Zjednoczonych. By to marzenie spełnić, Martin Luther King wraz ze swymi sprzymierzeńcami zaczyna organizować marsze czarnoskórych obywateli USA. Gatunkowo produkcja posiada wiele składników, tzn. jest to zarówno film biograficzny, polityczny, jak i thriller.

Podczas oglądania tego filmu parę razy rzeczywiście miałam łzy w oczach. Ta historia jest oczywiście wszechobecnie znana, jednakże interesująco ogląda się ją na dużym ekranie. Na wielki plus na pewno zasługuje obsada „Selmy”. David Oyelowo świetnie zagrał główną postać. Wyczuwalna była jego charyzma, spokój oraz umiejętność dowodzenia. Zachwyciłam się nie tyle grą aktorską, co urodą Carmen Ejogo, która zagrała Corettę – żonę Kinga. W filmie wyglądała naprawdę przepięknie. Ciekawą kreację stworzył także Tom Wilkinson wcielający się w prezydenta Lyndona B. Johnsona. Prezydent w znacznej części filmu ociąga się i nie jest jakimś szczególnym fanem marzenia Kinga. Można powiedzieć, że jest bohaterem dość dynamicznym, gdyż jego zdanie ulega zmianie. Produkcję tę zaszczyciły swą obecnością także takie gwiazdy jak: Oprah Winfrey, Cuba Gooding Jr., czy Tim Roth. I właśnie na tym ostatnim nazwisku chciałabym się teraz skupić. Tim Roth zagrał bezwględnego oraz skalanego rasizmem gubernatora George’a Wallace’a. Moim zdaniem jego rola przebija wszystkie inne w tym filmie. Pamiętaj, jeśli uda Ci się znienawidzieć negatywnego bohatera w jakimkolwiek filmie, oznacza to, że aktor wykonał świetną robotę.

Mam ta­kie marze­nie, że pew­ne­go dnia czwo­ro moich małych dzieci będzie żyło w społeczeństwie, które nie będzie ich osądzało wed­le ko­loru skóry, lecz wed­le ich charakterów.

Martin Luther King

Można powiedzieć, że właściwie od tego marzenia zaczęła się ta cała historia. King zapragnął, by wszyscy traktowani byli równo i aby czarnoskórzy obywatele mogli głosować w wyborach. Droga, by to osiągnąć była niezwykle trudna, gdyż na niemal wszystkich stanowiskach urzędniczych  zasiadali biali Amerykanie. Martin L. King chciał rozwiazać sprawę pokojowo. Po wielu nieudanych wizytach w gabinecie prezydenta, zorganizował on marsze, które miały zwrócić uwagę milionów obywateli oraz władzy na problem nierównego traktowania ludzi. W marszu od Selmy do Montgomery (80 km) wzięło udział tysiące ludzi, w tym także biali obywatele.

Oprócz znakomitej obsady, o której już wspominałam, film posiada także dobrą muzykę, a piosenka „Glory” została nagrodzona Oscarem.

glory

Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie dostrzegła wad. Minusem jest przegadanie filmu. Mimo tak wyniosłego i niezwykle nadal popularnego tematu, szczególnie w USA, pierwsze kilkanaście minut filmu ogląda się z lekkim znużeniem. Czasem brak jest akcji, która trzymałaby widza w ciągłym zainteresowaniu i napięciu. Wszystko na szczęście zmienia się z biegiem trwania filmu i trwa już do samego końca. Nie jest to jednak arcydzieło.

Alternatywnie polecam film o podobnym zagadnieniu, pt. „Służące”, który moim zdaniem jest lepszy.

„Selmie” wystawiam dzisiaj myślę w pełni zasłużoną ocenę –  6/10.

Jeśli widziałeś/aś już ten film, podziel się ze mną opinią w komentarzu. A może właśnie zamierzasz się na niego wybrać? Jak sądzisz, czy rasizm w dzisiejszym świecie jest nadal obecny?

Polub mnie i udostępnij dalej!
6Ava DuvernaybiograficznyCuba Gooding JrGloryMartin Luther KingmarzenieOprah WinfreypolitycznyrasizmSelmathrillerTim RothUSA

Justyna Kalinowska • 17 kwietnia 2015


Next Post

Comments

 1. Slawek 17 kwietnia 2015 - 21:58 Reply

  Opis wyglada interesujaco, chetnie zobaczylbym ten film! A co do rasizmu to niestety jest jeszcze obecny ale juz w coraz mniejszym stopniu. ;)

  • Justyna Kalinowska 17 kwietnia 2015 - 23:27 Reply

   Dzięki za komentarz :) Też mam nadzieję, że w coraz mniejszym stopniu :)

 2. Róża 22 kwietnia 2015 - 12:41 Reply

  Biorąc pod uwagę Twoją recenzję to poczekam z oglądaniem aż będzie w internecie albo telewizji :D co do obecności rasizmu to zapewne zależy gdzie. Ludzie lubią dzielić się na grupki i wiesz: my jesteśmy ci fajni, a wy ci źli. Działa to w obie strony, większości hejtują mniejszości, a mniejszości hejtują większości itp. Dobrze jednak, że są ludzie jak King którzy potrafią przeciwdziałać temu zjawisku :)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej