Filmystic

Blog filmowy

Untitled 3
5

Make Life Harder

Witaj w piątkowy wieczór!

Książka pt. Make Life Harder to bestseller autorstwa Macieja i Lucjana – jak przynajmniej oficjalnie podają źródła. Dlaczego sądzę, że mogłyby być to imiona nieprawdziwe? Bo mężczyźni Ci to specyficzny duet, który od lat sieje zamęt i zgorszenie wśród wielu znanych i lubianych polskiej sceny medialnej, do tego nie pokazujący swych twarzy. Chłopcy piszą na swym fanpage’u, który traktują jak bloga, o rzeczach bardzo istotnych jak np. o modzie i urodzie, a sprawy mniej istotne jak przemijanie i śmierć zostawiają tym mniej douczonym. Ich blog jest parodią strony Make Life Easier, którą wraz z koleżankami założyła Katarzyna Tusk. Książka Macieja i Lucjana dotyka podobnych zagadnień, co ich blog. Innymi słowy jest to przewodnik po życiu.

Untitled 1

Książkę miałam ochotę zakupić zaraz po tym, gdy ukazała się w księgarniach w bieżącym roku. Wzięłam jednak udział w konkursie, który chłopcy zorganizowali na swoim blogu i wygrałam tę książkę wraz z klapkami Kubota oraz białymi skarpetkami, które jak napisali mi, powinnam nosić z godnością. Jak widać, tak też czynię.

Untitled 2

Przejdźmy jednak do samej książki. Pewnie zastanawiasz się właśnie Ale o co właściwie w tej książce chodzi? Czy warto ją kupić?  Zaraz się nad tym wspólnie zastanowimy. Otóż jak już zdążyłeś/aś zauważyć, poradnik ten jest satyrą na współczesną rzeczywistość, która ośmiesza praktycznie wszystkie doczesne zagadnienia. Książka podzielona jest na 12 części, z czego każda część oznacza poszczególny miesiąc w roku. W każdym miesiącu prócz horoskopu otrzymujemy także garść porad, które powinny ułatwić nam dalszą egzystencję.

Dalszą część recenzji czytaj jedynie wtedy, jeśli Twoje poczucie humoru przekracza wszelkie normy.

I tak oto w styczniu dowiemy się jak radzić sobie z kacem i jakie sa jego rodzaje, w marcu  jak przeżyć kontakt ze służbą zdrowia, w kwietniu jak poprawnie złożyć PITy, w lipcu zapoznamy się z Dekalogiem Turysty w Sopocie (który tak naprawdę nie jest Dekalogiem), a w sierpiniu dowiemy się jak zrobić loda.

Wszyscy oczywiście wiemy, że ocenianie ludzi na podstawie ich profilowych na fejsie jest strasznie powierzchowne i dziecinne, bo żeby naprawdę poznać drugą osobę, trzeba z nią spędzić trochę czasu, pójść na kawę, wybrać się na spacer. Dzięki temu będziemy mieli okazję przyjrzeć się jej twarzy pod różnymi kątami i przy różnym oświetleniu i dopiero wtedy nabierzemy pewności, czy mamy do czynienia z paszczurem, czy nie.

Make Life Harder

Karolina Korwin Piotrowska, którą śmiało można nazwać matką sukcesu, jakim niewątpliwie jest ta książka (gdyż bestsellerem stała się niemalże natychmiastowo i przez wiele tygodni opiewała czołówki sprzedaży w księgarniach, m.in. podium w top 40 Emipku) napisała, że po przeczytaniu książki umarła ze śmiechu i zmartwychwstała jako lepszy człowiek. I co nieco chyba w tym jest. Traktat filozoficzny chłopaków, jak sami go nazywają, pozwala popatrzeć na nasze życie, codziennie problemy, czy gonienie za popularnością w krzywym zwierciadle i z przymrużeniem oka.

Zima pełna jest tragedii: opóźnione pociągi PKP, wsie odcięte od świata, szpitale pozbawione prądu, miasta pozbawione ogrzewania. Ale największą z nich jest oczywiście sesja akademicka. Sesja to czas, kiedy sielanka studiów zostaje brutalnie przerwana przez serię egzaminów, zaliczeń, poprawek i niekończących się lamentów na korytarzu.

Make Life Harder

Jedno trzeba przyznać chłopakom. Potrafią rozśmieszyć jak mało kto, w inteligentny sposób. Ja czytając tę książkę, bawiłam się znakomicie, mimo tych przeszywających spojrzeń babć w tramwaju.

Czy polecam ten poradnik? Jeśli szukasz wybitnego dzieła rodem z Mickiewicza, czy Sienkiewicza, to nie kupuj tej książki. Jeśli chcesz się trochę pośmiać i wrzucić na luz, to czym prędzej biegnij do księgarni.

Oceniając książkę, biorąc pod uwagę jej charakter, grono odbiorców, do których jest ona skierowana, muszę wypośrodkować ocenę i myślę, że 7/10 jest oceną zasłużoną. Gdybym oceniała ten poradnik jako tylko i wyłącznie zjawisko, które nie jest spotykane w polskich księgarniach, ocena byłaby oczywiście dużo wyższa.

Maciej i Lucjan chwalą się we wstępie książki, że znają odpowiedzi na takie pytania, jak: co to jest życie, czy jaki jest sens istnienia. Piszą, że odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć na 273 stronie poradnika. Problem jednak w tym, że książka ma 272 strony :) Ups… spoiler.

Polub mnie i udostępnij dalej!
7Karolina Korwin PiotrowskalifestyleLucjanMaciejMake Life Harderporadnikżycie

Justyna Kalinowska • 24 kwietnia 2015


Previous Post

Next Post

Comments

 1. krysia 28 kwietnia 2015 - 08:59 Reply

  Biorac pod uwage moj styl bycia i poczucie humoru musze musze miec ta ksiazke! Wyglada na to ze chlopaki potrafia przekazac czytelnikowi prawdziwe zycie w prosty sposob xD moze nie we wszystkich „chapterach” ale w paru hm?

  • Justyna Kalinowska 28 kwietnia 2015 - 11:06 Reply

   Myślę, że spodobałaby Ci się ta książka. Chłopaki podchodzą do życia z dużym dystansem :)

 2. Róża 3 maja 2015 - 21:14 Reply

  gratuluje wygrania konkursu :D książka zapowiada się ciekawie i zdaje się trafiać w mój humor. Jak tylko nadarzy się okazja to z chęcią zapoznam się z nią bliżej ;)

  • Justyna Kalinowska 3 maja 2015 - 22:07 Reply

   Polecam :)

 3. rolety materiałowe kraków 14 czerwca 2016 - 15:09 Reply

  Chciałbym dzień w dzień czytać coś tak dobrego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej