Filmystic

Blog filmowy

ziarnoprawdy
2

Ziarno prawdy

Rytualne mordy powróciły? Dokonała się żydowska zemsta za dawne krzywdy? Czy w każdej legendzie jest jakieś ziarno prawdy? Jakie jest rozwiązanie zagadki, w którą uwikłani są bohaterowie filmu Borysa Lankosza? Oczywiście nie odpowiem na to pytanie, ponieważ odebrałabym Ci przyjemność z oglądania filmu, jednakże zrecenzuję go dzisiaj dla Ciebie i na podstawie recenzji zdecydujesz, czy warto go obejrzeć.

Film miał premierę w styczniu tego roku. Wybrałam się na niego wraz z całą rodziną, zapoznawszy się jednak wcześniej z autorami dzieła. Nieczęsto mi się zdarza robić aż takie oględziny, lecz o autorze książki, na podstawie której powstał film i jego nagrodach (m.in. Paszport Polityki 2014 i kontrowersja podczas gali z tym związana) słyszałam już wcześniej. Nazywany jest on polskim Danem Brownem. Myślę, że to porównanie jest dalece na wyrost, jednakże Miłoszewski niezaprzeczalnie jest utalentowany.

Kilkanaście dni przed premierą filmu natrafiłam na podwójny wywiad z Zygmuntem Miłoszewskim oraz Borysem Lankoszem w pewnym magazynie. Co wyróżnia ten film od poprzedniej adaptacji Miłoszewskiego , pt. „Uwikłanie”? To, że pisarz tym razem nie pozwolił sobie w kaszę dmuchać i postanowił, że albo wraz z Lankoszem napisze scenariusz, albo film nie powstanie wcale. I tak też się stało. Panowie bardzo długo pracowali razem nad odpowiednim scenariuszem, spędzając ze sobą więcej czasu, aniżeli z własnymi żonami i w filmie to widać. Scenariusz stał się mocnym kręgosłupem, który trzyma w ryzach cały film. Niekwestionowanie jest najmocniejszym punktem tej produkcji, mimo, że widać pisarskie naleciałości. Trzeba w końcu pamiętać, że powieść rządzi się innymi prawami niż scenariusz filmowy, a nie każdy pisarz może zostać scenarzystą  i odwrotnie.

Oprócz scenariusza mocna jest także obsada z Robertem Więckiewiczem na czele. Jego bohater – Teodor Szacki jest niepokornym, profesjonalnym i oddanym pracy prokuratorem. Jego życie rodzinne praktycznie nie istnieje, a swojej kochanki nie traktuje zbyt poważnie. Sprawa, którą otrzymuje tym razem, dotyczy morderstwa działaczki społecznej, która całkiem naga zostaje znaleziona w miejscu publicznym. Zadaniem prokuratora jest rozwikłać zagadkę, która prowadzi go poprzez pełną zawirowań historię pewnej żydowskiej rodziny. Opinia publiczna przekonana jest, że morderstwo te jest rytualną zbrodnią i w Sandomierzu, gdzie odbywa się akcja, media zaczynają siać panikę. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Podejrzanych jest kilka osób, m.in. mąż pierwszej ofiary, jej kochanek, czy stróż prawa. Kolejno te trzy postacie zagrali utalentowani: Krzysztof Pieczyński, Andrzej Zieliński oraz Jerzy Trela. Teodorowi zagadkę rozwikłać pomaga Barbara Sobieraj (Magdalena Walach). Między bohaterami iskrzy, jednakże bez większego skutku. Najsłabszym ogniwem w filmie jest zdecydowanie Aleksandra Hamkało, która rolę kochanki Szackiego otrzymała chyba głównie dzięki urodzie.

W Polsce nie kręci się kryminałów. Mówi się, że to trudny do okiełznania gatunek i twórcy boją się za niego brać, bo bardzo często, mimo wielkich starań, wychodzi im to marnie. Panu Lankoszowi i Miłoszewskiemu się to udało. Zastosowane ujęcia są więcej niż bardzo dobre, mimo iż przez większość filmu dominującym kolorem jest czerń. Klimat, historia i zagadka wciąga do ostatnich minut…

A na samym końcu BOMBA w postaci niemałego rozczarowania. Wyjaśnienie zagadki trwa zaledwie chwilę. Ma się wrażenie, iż twórcom zabrakło już czasu, albo ktoś wyciął kawałek taśmy w jej drodze do kin, co tworzy pewną banalność. Szkoda, bo gdyby nie to, film byłby naprawdę niesamowity w swym gatunku na skalę światową, a tak opiewa szczyty wyłącznie na miarę polskości.

Biorąc pod uwagę, wszystkie za i przeciw, wystawiam temu filmowi mocną 7.!

A Ty? Widziałeś/aś już film? Co o nim sądzisz? A może właśnie zamierzasz go obejrzeć? Podziel się tym ze mną w komentarzu na dole.

Polub mnie i udostępnij dalej!
20157adaptacjaBorys LankoszkryminałRobert WięckiewiczZiarno prawdyZygmunt Miłoszewski

Justyna Kalinowska • 15 maja 2015


Previous Post

Next Post

Comments

  1. Madzia 15 maja 2015 - 15:54 Reply

    Nagrywaj filmiki! :)

    • Justyna Kalinowska 15 maja 2015 - 17:26 Reply

      Czytasz mi w myślach :) Właśnie dzisiaj nagrałam 2. odcinek :) Premiera już wkrótce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej