Filmystic

Blog filmowy

male koiebtki
3

Małe kobietki (1994)

Bardzo długo mnie tutaj nie było. O wszystko obwiniam sesję. Aktualnie rozpoczęły się wakacje i wpisy oraz filmiki będą pojawiały się często, a pomysły i energia rozpierają mnie od środka. Jestem też w trakcie wykonywania nowego projektu, ale o nim już niebawem.

Dzisiaj chciałabym zrecenzować film, który obejrzeć miałam już dawno temu, a zrobiłam to dopiero dzisiaj. Film ten nosi tytuł Małe kobietki i wielokrotnie był ekranizowany. Autorem serii książek o tym samym tytule, na podstawie których powstał film, jest Louisa May Alcott, pionierka literatury kobiecej XIX wieku, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Książki nie czytałam, natomiast słyszałam, że jest tak dobra, iż film się do niej nie umywa. Sama będę musiała to sprawdzić.

małe kobietki2

Gdyby ktoś zapytał mnie, z czym kojarzy mi się film Małe kobietki w reżyserii Gillian Armstrong, to z pewnością powiem, że z przepiękną i charyzmatyczną Winoną Ryder oraz czarującym Christianem Balem. Dla mnie postaci te wygrały ten film, pomimo, iż swoją obecnością zaszczyciły go również m.in. Susan Sarandon, czy młoda i szalona Kirsten Dunst.

Małe kobietki nasycone są cudownymi wnętrzami oraz plenerami, magiczną atmosferą rodzinnego ciepła i mądrością matki, która totalnie wykracza poza swoją epokę i pozwala córkom dokonywać życiowych wyborów oraz poczuć czym jest wolność. Historia opowiada życie nastolatek, które żyją razem, pomagają sobie, zakochują się i podejmują różne decyzje. Jo jest niepokorną duszą, która obiecuje sobie, że nigdy się nie zakocha, a swoje życie poświęci pisaniu. Meg w swych poglądach jest konserwatywna. Pragnie znaleźć dobrego męża i urodzić mu dzieci. Beth czerpie radość z pomagania ludziom, czym przypłaca zdrowiem, natomiast najmłodsza Amy to romantyczka, skupiona na swym malarskim talencie. Razem z nimi wychowuje się zamożny sąsiad Laurie, który z czasem wyznaje miłość jednej z sióstr.

Film z pewnością ma swój klimat. Ogląda się go z uśmiechem na twarzy i przez dwie godziny jest się częścią jego rodziny. Zakładam, że piękniej jest sięgnąć po niego w okresie świątecznym, gdy ta zwykła-niezwykła historia jeszcze bardziej otwiera nasze serca. Małe kobietki to obyczajowy melodramat. Nie ma w nim akcji nie z tej ziemi, ani nawet ciekawych zagadek do rozwiązania, niemniej jednak polecam wieczorem usiąść i obejrzeć wraz z rodziną, koniecznie z kubkiem ciepłej, malinowej herbaty.

8/10

 

Polub mnie i udostępnij dalej!
19948Christian BaleClaire DanesGabriel ByrneGillian ArmstrongKirsten DunstLouisa May AlcottMałe kobietkiSamantha MathisSusan SarandonTrini AlvaradoWinona Ryder

Justyna Kalinowska • 28 czerwca 2015


Previous Post

Next Post

Comments

 1. Madzia 28 czerwca 2015 - 20:42 Reply

  Było by wspaniale jeśli nagrałabyś film. Wtedy zupełnie inaczej odbiera się tresć artykułu.

  • Justyna Kalinowska 28 czerwca 2015 - 21:56 Reply

   Obiecuję, że kolejny filmik już wkrótce :) Opowiem w nim o jednej z moich ulubionych adaptacji filmowych. Pozdrawiam :)

 2. Justyna Kalinowska 2 sierpnia 2016 - 14:58 Reply

  Taka sobie odpowiedź na komentarz ;)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej