Filmystic

Blog filmowy

Untitled 4

Inferno (książka)

Witam w upalne, niedzielne popołudnie. Ciekawa jestem, jak znosisz te ostatnie, gorące dni? Może podczas opalania sięgniesz po recenzowaną dziś przeze mnie książkę?

Czy światu naprawdę grozi zagłada, do której dojdzie poprzez przeludnienie? Czy Bertrand Zobrist znalazł sposób jak temu zapobiec, a może jest tylko bezwzględnym szaleńcem, pragnącym rozsiać zarazę po świecie? I czy Robertowi Langdonowi uda się zdążyć na czas i zapobiec katastrofie?

Na te wszystkie pytania i jeszcze więcej odpowiada książka pt. Inferno, czwarta z serii, opowiadająca przygody amerykańskiego profesora Roberta Langdona [wcześniej Anioły i Demony, Kod Leonarda da Vinci oraz Zaginiony symbol], napisana przez jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie, Dana Browna. Warto wspomnieć, że w roku 2014 powieść ta była najlepiej sprzedającą się, a ekranizacja przypada na rok 2016.

Nauka mówi mi, że Bóg musi istnieć. Mój umysł twierdzi, że nigdy Go nie zrozumiem. A serce podpowiada, że wcale nie powinnam.

Dan Brown

Brown przedstawia nam historię pościgu władz oraz Światowej Organizacji Zdrowia za Robertem Langdonem i rezolutną panią doktor Sienną Brooks, która wraz z głównym bohaterem przemierzać będzie zakątki m.in. Florencji i Wenecji.

Autor w swej książce posługuje się wieloma opisami miasta i jego architektury. Czytelnik dostaje pełen obraz miejsc i zdarzeń, dzięki czemu nie będąc nawet w powyżej wymienionych miastach, widzi je niczym przesuwające się obrazy. W połowie książki ten opis nieco nudzi, niemniej jednak początek oraz drugą połowę powieści czyta się z zapartym tchem. Potwierdza to między innymi moje wczorajsze, nocne czytanie. Wiele rzeczy mnie zaskoczyło i chciałam jak najszybciej poznać finał.

Najmroczniejsze czeluście piekieł zarezerwowane są dla tych, którzy zdecydowali się na neutralność w dobie kryzysu moralnego.

Dan Brown

Dan Brown jest mistrzem tworzenia zagadek, czerpania informacji ze światowych symboli, dzieł artystycznych i ksiąg. Inferno opiera się w głównej mierze na Boskiej Komedii Dantego Alighieri, a dokładniej na części, w której opisywane jest przejście przez piekło. W powieści Browna w przystępny i smaczny sposób przenikają się zarówno kultury, jak i religie.

Inferno schematycznie ukazuje walkę protagonisty z szaleńcem, pewnym swych przekonań i ideałów. Na prawie sześciuset stronach rozgrywa się pogoń obarczona uciekającym czasem, trwająca dwa dni, w dodatku w pełnych słońca krajach , długo bez dostępu do jedzenia i prysznica.

Zapewniam, że jeśli sięgniesz po tę książkę, nie oderwiesz się od niej tak szybko, mimo swych długich akcji. Są one jednak bardzo potrzebne, by zrozumieć zagadkę i przesłanie, jakie niesie ze sobą powieść.

Iż każdy szaleniec w swych oczach jest bohaterem.

Polub mnie i udostępnij dalej!
Bertrand ZobristBoska komediacyklDan BrownDante AlighieriInfernopowieśćRobert LangdonSienna Brooks

Justyna Kalinowska • 5 lipca 2015


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej