Filmystic

Blog filmowy

wiekadaline
2

Wiek Adaline

Szykując się na seans, który miał miejsce już prawie miesiąc temu, nie spodziewałam się, że w pamięci bardziej niż relacja głównych bohaterów (Adaline i Ellisa) utkwi mi ta mniej ważna dla twórców, tzn. Adaline i Williama.

Film opowiada historię Adaline Bowman, która ulega wypadkowi, dzięki któremu przestaje się starzeć. Uciekając przed lokalnymi, a następnie państwowymi władzami, co dekadę zmienia tożsamość i miesjce zamieszkania, tak by jej sekret nie wyszedł na jaw. Adaline zmienia swój wizerunek i nastawienie do życia wraz z upływającym czasem. Tak mija jej równy wiek, pełen wielbiących ją mężczyzn oraz patrzenia na dorastającą córkę. Pewnego dnia poznaje upartego Ellisa i jej życie diametralnie się zmienia.

W głównej roli Wieku Adaline widzimy Blake Lively. Aktorka to ideał urody, która (przepraszam za to porównanie) pełni niejako rolę płótna, na którym dostrzegamy zmieniający się świat, styl, ubiór i kulturę poszczególnych dekad. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się po niej, iż cokolwiek wartościowego wniesie do roli, którą miała za zadanie stworzyć. Pozytywnie się zaskoczyłam, ponieważ przez postać Adaline, niemalże w całym filmie, bardziej niż uroda, przebija życiowa mądrość, a to się bardzo chwali.

Pozwólmy, że pominę postać Ellisa Jonesa, w którą wcielił się Michiel Huisman, ponieważ jego postać była tak sztampowa, że zapewne znajdziecie ją w każdym innym melodramacie, tudzież romansie. Ellis to typowy przystojniak, szaleńczo zakochany w Adaline, i to w zasadzie tyle.

Postacią, która wywarła na mnie niemałe wrażenie, była postać Williama Jonesa, którego zagrał Harrison Ford. Już dawno nie oglądałam go w tak udanej roli. Wcielił się on w ojca Ellisa, który w Adaline poznaje swoją dawną miłość. Jest on zdezorientowany i zmieszany całą sytuacją. Wracają do niego wspomnienia minionych lat i dawnej miłości. Jego frustracja i bezsilność mocno wychodzą poza szklany ekran. Czasem nawet jest mi żal jego żony, która musi przeboleć całą tę sytuację i nawrót sentymentu.

Wiek Adaline jest przyjemny, jednakże bardzo przewidywalny. Nie jest dziełem wybitnym, ale ma dobre przesłanie, iż nieśmiertelność na dłuższą metę okazuje się być przekleństwem. Bo jakiż ma ona sens, gdy nie możemy zestarzeć się z ukochaną osobą lub gdy patrzymy jak nasze dziecko umiera przed nami.

To, co dość mocno mnie zawiodło to retrospekcyjny wymiar filmu. Główna bohaterka wraca do minionych wydarzeń. Na początku sądziłam, iż Wiek Adaline zachowa chronologiczność i więcej dowiemy się o życiu Adaline w poszczególnych dekadach. Tak jednak nie jest. Film skupia się raczej na teraźniejszych zdarzeniach, wspominając jedynie, o tym co było, by lepiej poznać bohaterkę.

Nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła uwagi na muzykę. W głowie utkwił mi przede wszystkim jeden soundtrack, którego link podałam powyżej. Promuje on film i widnieje w anglojęzycznej wersji zwiastuna. Według mnie jest dość dobry i oddaje istotę Wieku Adaline.

Film otrzymuje ode mnie 7, głównie ze względu na dobrą rolę Harrisona Forda. Chętnie obejrzę Wiek Adaline dla niego jeszcze raz, kiedyś.

Polub mnie i udostępnij dalej!
Adaline BowmanBlake LivelyEllis JonesHarrison FordmelodramatMichiel HuismannieśmiertelnośćThe Age of AdalineWiek AdalineWilliam Jones

Justyna Kalinowska • 28 lipca 2015


Previous Post

Next Post

Comments

 1. Eliza 28 lipca 2015 - 16:13 Reply

  Hej! Dzięki za tą recenzję, z chęcią obejrzę ten film dzięki Tobie. :) Czy jest szansa na recenzję filmu Jurassic World lub Ex Machina? Z góry dziękuję. :) :-*

  • Justyna Kalinowska 28 lipca 2015 - 17:10 Reply

   Nie ma za co. Cieszę się, że sama będziesz mogła wydać o nim opinię.
   Pewnie, że jest szansa na ocenę tych filmów. Muszę się z nimi zapoznać :) Pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej