Filmystic

Blog filmowy

tło

TopLista no. 4 / Wrzesień – Grudzień 2015, cz. 1

Rok 2015 już za nami. Z tej okazji chciałabym Ci życzyć, aby w 2016 roku spełniły się wszystkie Twoje cele i pragnienia.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą moją kolejną TopListą. Będzie ona dość spora, ponieważ obejmuje cztery ostatnie miesiące. Zestaw tych utworów to jak zawsze piosenki, które w największym stopniu towarzyszyły mi w ostatnim czasie, zarówno starsze jak i nowsze. Ułożyłam je w przypadkowej kolejności.

(Jeśli jesteś ciekaw mojej poprzedniej TopListy, to znajduje się ona TUTAJ).


TopLista no. 4 I Wrzesień – Grudzień 2015, cz. 1

1. MGMT – Electric feel & Kids

Oba utwory zostały stworzone w 2007 roku i pochodzą z płyty Oracular Spectacular. Charakteryzują się silnym wyalienowaniem i syntezą gatunków (psychodeliczny rock, muzyka elektroniczna). Są ciekawe i oryginalne. Szybko wpadają w ucho. Polecam poszukać sobie także wersji koncertowych, bo prawdziwa uczta nie tylko dla ucha, ale i oka.

2. Judith Hill – What a girl wants

W oryginale piosenkę wykonuje Christina Aguilera. Mam jednak wrażenie, że wersja, którą Judith zaprezentowała w amerykańskim Voice jest o niebo lepsza. Przed udziałem w programie, artystka występowała w chórkach Micheala Jacksona, a to nie lada wyzwanie.

3. CeeLo Green – Mary Did You Know?

Ostatnimi tygodniami wiele osób zaczęło zachwycać się tą piosenką w wykonaniu grupy wokalnej Pentatonix. Ich wersja gromadzi kilkadziesiąt milionów wyświetleń. Moim skromnym zdaniem zarówno wykonanie CeeLo Greena jak i naszego Kuby Badacha przewyższa tamto wielokrotnie. Dodałam tutaj wersję z przepięknym teledyskiem. Uważam, że jest to jeden z najlepszych filmów w serwisie YouTube.

4. Krzysztof Zalewski – Jaśniej & Zboża

Krzysztofa Zalewskiego znałam już z czasów Idola, gdzie wygrał drugą edycją, śpiewając ciężkie, rockowe kawałki w długich do pasa włosach. W zeszłym roku znów sobie o nim przypomniałam, a to za sprawą jego ostatniej płyty, która jest jedną z najlepszych w ciągu ostatnich kliku lat. Krzysztof posiada jeden z najmocniejszych głosów w Polsce, a jest niedoceniony, przynajmniej w mainstreamowych mediach.

5. Carly Simon – You’re so vain

Poznałam ten utwór stosunkowo niedawno, ale nie było dnia bym choć raz go nie wysłuchała. Wszystko dzięki pięknemu, niskiemu głosowi Carly i przewrotnemu tekstowi. W refrenie jesteśmy w stanie usłyszeć także wielką gwiazdę rocka, jaką jest Mick Jagger.

6. Simon & Garfunkel – Scarborough Fair

Simon i Garfunkel to wielkie muzyczne gwiazdy lat 60. i 70. Ich największym hitem, który także uwielbiam, jest prawdopodobnie Sound of Silence, jednakże to właśnie Scarborough Fair gości na mojej playliście od wielu miesięcy. Stało się się tak między innymi dzięki wspaniałemu występowi celtyckiej dziewczyny w australijskim Voice.

7. James Horner  – Legends of the Fall

Soundtrack pochodzi z filmu pt. Wichry namiętności (Legends of the Fall). Nie dość, że film okazał się chyba najlepszym, jaki w życiu widziałam, to muzykę napisał jeden z najbardziej utalentowanych kompozytorów na świecie, który niestety zmarł niedawno w katastrofie lotniczej. Powyższy utwór towarzyszy ostatniej, najpiękniejszej scenie w filmie. Gorąco polecam.

8. A. Smolik & A. Rojek – 50 tysięcy 881

Stara już piosenka z solowego krążka Smolika, która większości z nas kojarzy się ze sławną reklamą Ery (Zadzwoń do mamy). Tekstem i wykonaniem piosenki zajął się Artur Rojek, który jest niesamowitym i niezależnym artystą. Wracając do Smolika, polecam wysłuchać jego najnowszej płyty, w której udowadnia, że jest kompozytorem najwyższej, światowej klasy.

9. Damien Rice – I don’t want to change you

Damien Rice to irlandzki muzyk i kompozytor. Jego utwory są bajeczne i nostalgiczne. Teledysk idealnie wpasowuje się w smutek i bajkowość, jaką stara się nam przekazać autor. Niezwykle odprężający utwór, idealny podczas nocnych przemyśleń.

10. Patrick Swayze – She’s like the wind

Ostatnio znów mam fazę na Dirty Dancing i wszystkie utwory z tego filmu, które niemalże stały się klasyką. Patrick Swayze miał wiele talentów, które pokazał we wcześniej wspomnianym filmie. Tańczył, śpiewał, stworzył postać, którą kobiety na całym świecie kochają do dziś. She’s like the wind to pięknie opowiedziana historia o ukochanej dziewczynie.


Dzielenie się swoimi ulubionymi utworami to dla mnie wielka przyjemność. Nie jestem jednak w stanie tych czterech miesięcy zmieścić w jednym poście, dlatego zapraszam już w przyszłym tygodniu na drugą część artykułu, gdzie znów znajdzie się około 10. kawałków.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, to polub mnie TUTAJ na fanpage’u.

Polub mnie i udostępnij dalej!
50 tysięcy 881carly simonCeeLo Greenchristina aguileradamien ricedirty dancingelectric feelgarfunkelI don't want to change youjames hornerjaśniejjudith hillkidskrzysztof zalewskilegends of the fallMary did you knowMGMTmick jaggerpatrick swayzeRojekscarborough fairshe's like the windsimonsimon & garfunkelSmolikTopListaTopLista no. 4what a girl wantsyou're so vainzbożazelig

Justyna Kalinowska • 2 stycznia 2016


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej