Filmystic

Blog filmowy

fpff

42. FPFF w Gdyni, czyli Gierszał w każdym filmie

Najbardziej wychwaloną debiutantką podczas tegorocznej gali była zdecydowanie Jagoda Szelc, największym przegranym Jakub Gierszał, a imprezę skradli dwaj panowie – Jerzy Gruza i Jerzy Antczak. 

Do nagrody głównej nominowano 17 filmów. Śmiałam się, oglądając galę, że w każdym z nich wystąpił Jakub Gierszał. Nie wiem jak ten chłopak znajduje czas w ciągu roku, by obskoczyć tyle produkcji. Nie on jednak był gwiazdą wczorajszego wieczoru – no prawie, bo w pewnej chwili Jerzy Gruza skierował na Kubę światła reflektorów – a debiutanci. Ich prace w większości przypadków zgarnęły główne nagrody.

Złote Lwy – Cicha noc w reżyserii Piotra Domalewskiego

Ten film mam największą ochotę obejrzeć, bo wiele dobrego słyszałam o nim już przed rozdaniem nagród. Ogrodnik, Jakubik, Ziętek – te nazwiska zachęcają do obejrzenia produkcji Domalewskiego już na samym wstępie. Otrzymała ona łącznie pięć nagród. Zapowiada się niezłe oblężenie w kinach. Mam nadzieję, że większe niż przy Listach do M. 3! Dawid Ogrodnik otrzymał za swoją rolę główną nagrodę.

Srebrne Lwy – Ptaki śpiewają w Kigali w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze

Nie jestem przekonana, co do tego filmu. Jeśli go obejrzę to ze względu na nagrodę, którą dostał, by móc przekonać się, czy moje wątpliwości są słuszne. Podczas wczorajszej gali nagrodę za główną rolę kobiecą zgarnęły dwie panie – Jowita Budnik oraz Eliane Umuhire. Można było dostrzec, że obie bardzo polubiły się w życiu prywatnym, więc prawdopodobnie stworzyły dobrą chemię na ekranie.

Nagroda publiczności – Najlepszy w reżyserii Łukasza Palkowskiego

Niedoceniana kategoria wśród konkursowego jury, jednak dla mnie osobiście bardzo istotna, dlatego że to prawdopodobnie ten film osiągnie najbardziej kasowy sukces spośród wszystkich nominowanych. Jestem bardzo ciekawa jak Palkowski zrealizował tę jakby nie było prawdziwą historię opartą na życiu Jerzego Górskiego.


Filmy nominowane na 42. FPFF, które moim zdaniem mogą okazać się warte obejrzenia:

Człowiek z magicznym pudełkiem w reżyserii Bodo Koxa

Polski romans science fiction? Czy to może się udać? Trzymam mocno kciuki za to, by film okazał się chociaż dobry.

Atak paniki w reżyserii Pawła Maślony 

Splecione historie kilku osób, które łączy to, że dostają ataku paniki. Nieoczywista i dość tajemnicza zapowiedź zachęcają do tego, by wybrać się na ten film w styczniu przyszłego roku. Pójdę chociażby dla Grzegorza Damięckiego.

A Ty? Wybierasz się na któryś z nominowanych filmów?

Polub mnie i udostępnij dalej!
42. FPFFAtak panikiCicha nocCzłowiek z magicznym pudełkiemFestiwal Polskich Filmów FabularnychGdyniaNajlepszyPtaki śpiewają w KigaliSrebrne LwyZłote Lwy

Justyna Kalinowska • 24 września 2017


Previous Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej